Τρίτη 16.04.2024

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ -Το πάλεψε, αλλά… είχε το μυαλό στον Ιωνικό

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, απέναντι στην ΑΕΚ για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας, με τους «κιτρινόμαυρους» να επικρατούν με 2-0 στην OPAP Arena.

Οι κιτρινόμαυροι με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα τους πήραν νωρίς (5′) προβάδισμα στο σκορ με τον Κοσίδη να σημειώνει το πρώτο του τέρμα με την κιτρινόμαυρη φανέλα και στο δεύτερο μέρος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάνταλου στο 68′ «σφράγισαν» την πρόκριση, ένα πέναλτι που χωράει πολύ συζήτηση αν ήταν ή αν το είδε μόνο ο διαιτητής Διαμαντόπουλος.

Ο ΠΑΣ από αυτό το ματς κρατά την εκπληκτική εμφάνιση του νεαρού τερματοφύλακα Βασίλη Αθανασίου που αντικατέστησε τον τραυματία Πριόρ.

Ο ΠΑΣ ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος, έπειτα από λάθος πάσα του Στάνκοβιτς με το σουτ του Παμλίδη στο 2′ να μην βρίσκει στόχο, αλλά η ΑΕΚ ήταν εκείνη που πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ τρία λεπτά αργότερα.

Ο Αραούχο έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Πριόρ απέκρουσε και ο Κοσίδης που καιροφυλακτούσε επωφελήθηκε από το ριμπάουντ και πλάσαρε από κοντά για το 1-0 σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ένωσης. Στο 19′ ο Πριόρ λόγω τραυματισμού δεν μπόρεσε να συνεχίσει με τον Αθανασίου να τον αντικαθιστά. Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων κράτησε το 1-0 πέφτοντας στη γωνία του και αποκρούοντας την κεφαλιά του Μάνταλου μετά τη σέντρα του Χατζισαφί.

Στο 66ο λεπτό, από μια προσωπική ενέργεια του Ελίασον η ΑΕΚ ουσιαστικά σφράγισε την πρόκριση. Ο Σουηδός εξτρέμ μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Καραχάλιο, με τον Διαμαντόπουλο να δείχνει τη βούλα του πέναλτι. Ο Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έγραψε το 2-0 στο 68′.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί (80′ Ραντόνια), Τζαβέλλας, Μήτογλου, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Γαλανόπουλος (75′ Φράνσον), Μάνταλος, Ελίασον (72′ Γκατσίνοβιτς), Αραούχο, Κοσίδης (72′ Λιβάι Γκαρσία)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Πριόρ (19′ Αθανασίου), Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Μπαγκαλιάνης, Καραχάλιος, Ριένστρα (76′ Κιάκος), Λιάσος, Φοφανά (76′ Μπαλάν), Μορέιρα (56′ Ροσέρο), Παμλίδης (56′ Λώλης).