Παρασκευή 29.03.2024

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ -Του κόστισαν οι απουσίες, ήττα με 3-0 από την ΑΕΚ

Οι αρκετές απουσίες που είχε ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ κόστισαν το βράδυ της Τετάρτης στην ομάδα του Ηρακλή Μεταξά, που γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ με 3-0 από την ΑΕΚ.

Ωστόσο ο προπονητής του ΠΑΣ, παρά την ήττα έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών του, κυρίως των νεαρών ποδοσφαιριστών που χρησιμοποίησε.

Έτσι, ο Ηρακλής Μεταξάς χρησιμοποίησε στην βασική ενδεκάδα τους νεαρούς Ρίζο και Κύρκο, που παίρνουν φέτος ευκαιρίες. Να σημειώσουμε μάλιστα πως στο ματς η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους Ηπειρώτες στο 10’, με το πλασέ του Κύρκου να περνά δίπλα από την εστία του Στάνκοβιτς.

Για την ΑΕΚ, ο Χατζισαφί πέτυχε το 1-0 στο 39’ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Άμραμπατ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 2-0. Στο 60’ ο Κριχόβιακ πλάσαρε σωστά για το 3-0, μετά από ωραίο συνδυασμό των συμπαικτών του. Γενικότερα η ΑΕΚ έλεγχε το παιχνίδι, με τον ΠΑΣ να μην μπορεί να κάνει την κλασική ή την μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά αντιμετωπίζει το Σάββατο τον Παναθηναϊκό και πάλι εκτός έδρας.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (67’ Μοχαμαντί), Σιμάνσκι, Κριχόβιακ (78’ Σάκχοφ), Μάνταλος, Γκαρσία (73’ Μισελέν), Άμραμπατ (67’ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ (78’ Ανσαριφάρντ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ρίζος (63’ Μπρένερ), Καραχάλιος, Στάνκο (72′ Σιόντης), Λιάσος (46’ Παντελάκης), Κύρκος (46’ Οικονομόπουλος), Σνάιντερ, Περέα (64’ Μίνα).