Πέμπτη 28.03.2024

ΠΑΣ Γιάννινα WBC-ΠΑΟΚ 66-64: Τεράστια νίκη για τον ΠΑΣ

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC με 66-64 επί του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1.

Samantha Cooper με 22 πόντους (10/16 σουτ), 11 ριμπάουντ και Isabella Slim με 22 πόντους (8/15 σουτ), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ οι δύο καλύτερες από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα WBC, με την αρχηγό της ομάδας, Ντίνα Σαρηγιαννίδου, να έχει 11 (3/4 τρίποντα) και να είναι κομβική η παρουσία της. Hollivay με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ και Madden με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν οι καλύτερες από πλευράς ΠΑΟΚ.

Φοβερά συγκεντρωμένες στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτριες του Χάρη Γούλα καταφέρνοντας να βρίσκονται με 7-0 μπροστά κρατώντας χωρίς καλάθι τον ΠΑΟΚ για παραπάνω από 4΄. Μάλιστα οι γηπεδούχες έχτισαν και διαφορά 8 πόντων (11-3) αναγκάζοντας τον coach Κεραμιδά να καλέσει το πρώτο time out. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε με σερί 6-0 μειώνοντας σε 11-9 με την Madden να παίρνει αρκετές επιθέσεις. Δύο καλάθια από τις Σαρηγιαννίδου-Cooper είχαν ως αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 15-9.

Οι Γιαννιώτισσες με μπόλικη ενέργεια και καλή άμυνα κατάφεραν να φτάσουν ακόμα και στο double score στο δεύτερο δεκάλεπτο (26-13) με την Slim να γίνεται η πρώτη διψήφια (11 πόντοι) και την Παπαδοπούλου να είναι σημαντική με αρκετά hustle plays. Πολύ καλή δουλειά και από την Blachier που ήταν “κακός μπελάς” με την πίεση που ασκούσε στα αντίπαλα guard. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» με επιμέρους 11-2 απάντησε μειώνοντας σε 28-24. Τότε ήταν που βγήκε μπροστά η Σαρηγιαννίδου και με back to back τρίποντα έφερε την ομάδα της ξανά στο +10 (34-24). Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου οι «κυανόλευκες» κρατούσαν σταθερά την πρωτοπορία στο σκορ με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται στο 39-30.

Με την Hollivay να συνεχίζει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση φτάνοντας τους 17 πόντους ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 6-0 μειώνοντας σε 39-36. Οι γηπεδούχες έμειναν χωρίς καλάθι για τα πρώτα 2΄ της τρίτης περιόδου όμως η Cooper έδωσε τη λύση με εύστοχο σουτ από τα 6.75 (42-36). Τα μακρινά σουτ συνέχιζαν να βρίσκουν στόχο με τις Slim και Cooper να φέρνουν την ομάδα τους στο +9 (48-39). Κρεσέντο της Madden είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 3 (52-49) με την Cooper με ένα από τα αγαπημένα της σουτ από μέση απόσταση να κάνει το 54-49 στο 30΄.

Με σερί 5-0 των φιλοξενούμενων ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ να γίνεται ισόπαλο στο 54-54. Εκεί ήταν όμως ξανά παρούσα η Σαρηγιαννίδου που αρχικά με τρίποντο και εν συνεχεία με ασίστ στην Cooper, η οποία έβαλε καλάθι κέρδισε και το φάουλ, (έχασε τη συμπληρωματική βολή) έφερε τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC στο +5 (61-56). Λίγο αργότερα οι γηπεδούχες με την Cooper κρατούσαν σταθερά την πρωτοκαθεδρία με 63-58. 4-0 σερί ήταν η απάντηση του ΠΑΟΚ που κατάφερε να μειώσει στον πόντο (63-62). Η Blachier με τεράστια ψυχραιμία ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών κάνοντας το 65-62. Με τον ίδιο τρόπο η Καρλάφτη μείωσε ξανά στον πόντο (65-64). Ο ΠΑΟΚ έκανε φάουλ στην Slim για να σταματήσει το χρόνο με την Ολλανδή να έχει 1/2 βολή κάνοντας το 66-64. Η Χαιριστανίδου έμελλε να είναι η μοιραία καθώς αστόχησε στην πρώτη βολή που επιχείρησε χάνοντας εσκεμμένα τη 2η όμως η κατοχή πέρασε για τον ΠΑΣ με μόλις 1.8 δευτερόλεπτα να μένουν. Η μπάλα έμεινε στα χέρια της Slim στον ελάχιστο αυτό χρόνο με το τελικό 66-64 να δίνει στον ΠΑΣ Γιάννινα WBC την 3η του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 39-30, 54-49, 66-64

Διαιτητές: Ευφραμίδης-Ταρενίδης-Χρυσάφης

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Γούλας): Blachier 4, Χούλη, Σαρηγιαννίδου 11(3), Θεοδώρου 1, Καλαμπάκου 6(2), Cooper 22(2), Χρηστάκη, Slim 22(4), Παπαδοπούλου, Μαρίνη

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Hollivay 24, Madden 17, Χαιριστανίδου 5, Makitalo 8, Στεφανάκη, Κατσαμούρη 2, Τόλη, Καρλάφτη 8(2), Κιλαζίδου