Κυριακή 06.10.2024

ΠΑΣ και Νίκη Βόλου «κόλλησαν» στο μηδέν

Ισόπαλοι χωρίς γκολ ΠΑΣ Γιάννινα και Νίκη Βόλου στους «Ζωσιμάδες», σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Super League 2.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα απείλησε στο 2ο λεπτό με τον Λούπα, όταν ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων έκανε το σουτ από τα αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου.

Η πρώτη τελική από μεριάς Νίκης ήρθε στο 5’, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ο Δούμτσης από τα δεξιά πέρασε πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα Αθανασίου.

Ο ΠΑΣ έχασε νέα ευκαιρία μετά από κόρνερ του Σόρια, με τον Σομποτσίνσκι να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Δούμα τη δεύτερη χωρίς όμως να βρει στόχο στο 13’.

Η Νίκη έδειξε να αντέχει στην πίεση των γηπεδούχων, μπλοκάροντας τα ατού του ΠΑΣ, που είχε την κατοχή, αλλά όχι τη μεγάλη απειλητική προσπάθεια.

Στο 38’ η Νίκη κέρδισε το πρώτο της κόρνερ με τον Δούμτση να το εκτελεί και τον Ματάους να προωθείται, πιάνοντας αδύναμη κεφαλιά που πέρασε άουτ.

Με την έναρξη του β’ μέρους ο Σελιμάι αντικαταστάθηκε από τον Σαποβάλοφ, ενώ αλλαγή υπήρχε και για τους γηπεδούχους, με τον Λούπα να αντικαθίσταται από τον Β. Αθανασίου.

Οι γηπεδούχοι είδαν κεφαλιά του Μάντζη έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σόρια να την μπλοκάρει εύκολα ο Τσέλιος, ενώ στην πρώτη του τελική ο Σαποβάλοφ απείλησε κι εκείνος με κεφαλιά, που σταμάτησε στον Αθανασίου.

Μακρινό σουτ του Αρίας στο 65ο λεπτό λίγο έλειψε να… κάνει τη ζημιά στον ΠΑΣ, ωστόσο η προσπάθεια του Αργεντινού της Νίκης πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Αθανασίου με το 0-0 να παραμένει.

Ο Βερνάρδος σε ακόμη μία αντεπίθεση για τη Νίκη Βόλου, αυτή τη φορά στο 79’, βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα Αθανασίου, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στον πορτιέρε των γηπεδούχων κι αφού η μπάλα κόντραρε και στον Σομποτσίνσκι.

Στο έξτρα πεντάλεπτο των καθυστερήσεων και μετά από σέντρα του Λέο η μπάλα κόντραρε στον Προδρομίτη, ο Σέποβιτς έστρωσε στον Δούμα, ο οποίος απέναντί από τον Τσέλιο, σημάδεψε τη ρίζα της δεξιάς κάθετης δοκού της Νίκης, που γλίτωσε το 1-0 στο 91’.

Οι ομάδες

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Αθανασίου, Σόρια, Λούπας (46′ Αθανασίου), Μπακαδήμας, Σομποτσίνσκι, Δούμας, Τζίνο, Ρίντερ (84′ Νικολιάς), Μάντζης (67′ Λέο), Στσέποβιτς, Χάινριχ.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Τσέλιος, Οικονομόπουλος, Φέλιξ Ματάους, Προδρομίτης, Σίλβα, Αμορίμ (55′ Λίταινας), Σελιμάι (46′ Σαποβάλοφ), Ταβάρες, Δούμτσης (84′ Τσιλιγγίρης), Αρίας (73′ Σπυρίδης), Βερνάρδος.