Παρασκευή 19.04.2024

ΠΑΣ- ΠΑΟ 2-1: Ανώτερος σε «ξένο» γήπεδο o ΠΑΣ, ανατροπή και προβάδισμα πρόκρισης

Η ρεβάνς στο «Απ. Νικολαΐδης» στις αρχές Μαρτίου

Ο «Άγιαξ» της Ηπείρου κλήθηκε να αγωνιστεί στο Αγρίνιο, βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ από τα «αποδυτήρια», αλλά το έφερε «τούμπα» (2-1) και θα πάει στις αρχές Μαρτίου στην έδρα του «τριφυλλιού» για να παλέψει για την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ήταν κυρίαρχος ο ΠΑΣ Γιάννινα και κατάφερε πολλές φορές να δημιουργήσει ρήγματα στη μεσοαμυντική γραμμή του Παναθηναϊκού, με κάθετο ποδόσφαιρο, αντέδρασε στο γρήγορο προβάδισμα του «τριφυλλιού» με γκολ του Παμλίδη και έφτασε στην ανατροπή με κεφαλιά του Καρτάλη, παίρνοντας τη νίκη και το προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα γίνει στις αρχές Μαρτίου στο «Απ. Νικολαΐδης».

Το ματς είχε με το… καλημέρα, γκολ, αφού ελάχιστα μετά τη συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα, ο Παναθηναϊκός έκανε το 0-1. Στην επιστροφή του στην ενδεκάδα του «τριφυλλιού», ο Φεντερίκο Μακέντα κατάφερε να ανοίξει το σκορ, στην πρώτη επίθεση του αγώνα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να απαντήσει στο 3’. Ο Λέο βρέθηκε μέσα στην περιοχή στο ύψος του πέναλτι, έκανε το γυριστό σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα έξω. Το παιχνίδι κράτησε πολύ καλό ρυθμό, με τους «γηπεδούχους» να φτάνουν στην ισοφάριση στο 21’. Ο Παμλίδης πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το χώρο του κέντρου, έφτασε μερικά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, έπιασε ένα υπέροχο σουτ και νίκησε τον Ξενόπουλο για το 1-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΣ Γιάννινα πλησίασε στην ανατροπή του σκορ. Ο Σάλιακας έκανε κάθετη στον Λέο από δεξιά, ο Σένκεφελντ έβαλε.. πλάτη στον παίκτη του ΠΑΣ αλλά δεν υπολόγισε καλά. Ο επιθετικός των γηπεδούχων κέρδισε την μπάλα προ του Ξενόπουλου, πλάσαρε από δύσκολη θέση, αλλά ο πορτιέρε έκανε επέμβαση.

Μετά από αρκετά λεπτά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να απειλήσει την εστία του ΠΑΣ Γιάννινα. Στο 36’ ο Χατζηθεοδωρίδης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, το κοντρόλ του Μακέντα βγήκε… πάσα στον Αϊτόρ, που όμως (σε θέση τετ-α-τετ) δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΣ και να νικήσει τον Λοντίγκιν. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ανήκε και αυτή στο «τριφύλλι». Ο Χατζηγιοβάνης έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο καλά στην επανάληψη, φτάνοντας με ευκολία στην περιοχή του Λοντίγκιν, Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν όμως αυτός που «άγγιξε» στο 56’ την ανατροπή του σκορ. Ο Ντομίνγκεζ έκανε την προσπάθεια από τα αριστερά και τη σέντρα, ο Ελευθεριάδης δεν μπόρεσε να πιάσει με τη μια το σουτ, η μπάλα έφτασε στον Παμλίδη για να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση. Δυο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, χωρίς αποτέλεσμα.

Λέο και Ντομίνγκες συνέχισαν να βάζουν… δύσκολα στην άμυνα του «τριφυλλιού». Το 2-1 όμως ήρθε από «στημένη» φάση. Ο Καρτάλης εκτέλεσε ένα κόρνερ στο 66’ και ο Κάργας –με σκαστή κεφαλιά- έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Λάζλο Μπόλονι ανακάτεψε στο 70’ την «τράπουλα»  Καρλίτος αντί Μακέντα, Ενγκμπακοτό αντι Χατζηγιοβάνη και Αθανασακόπουλος αντί Αλεξανδρόπουλου). Ένα λεπτό μετά ο Ισπανός επιθετικός ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα εντός μεγάλης περιοχής, αλλά ο διαιτητής Τζήλος και το VAR δεν έδωσαν κάτι.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν οπισθοχώρησε και συνέχισε να «επισκέπτεται» τα αντίπαλα καρέ. Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν τις αλλαγές τους, αλλά δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα στα λεπτά που έμειναν και να απειλήσουν. Χωρίς να… ιδρώσουν και πιέζοντας ψηλά, οι Γιαννιώτες έφτασαν στη νίκη. Στην τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα, ο Σένκεφελντ έβαλε σωτήριο τάκλιν σε πλασέ του Νάουμετς από τη μικρή περιοχή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

• ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας,Εραμούσπε, Πίρσμαν, Παμλίδης (89’ Νάουμετς), Ντομίνγκες, Κάστρο, Ελευθεριάδης, Λεό (82’ Μιλιντσεάνου), Καρτάλης.
    • Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Ξενόπουλος, Σάντσες (84’ Τζαβίδας), Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (70’ Αθανασακόπουλος), Νιάς, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (79’ Καμπετσής), Μακέντα (70’ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης (70’ Ενγκμπακοτό).

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας).

Διαιτητής VAR: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας).