More

Πείσμωσαν και θέλουν να δώσουν απαντήσεις

Θα διεκδικήσουν κάθε ελπίδα για την είσοδο στα πλέι οφ οι παίκτες του ΠΑΣ στα τελευταία πέντε παιχνίδια

Πέντε στροφές απέμειναν για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και ο ΠΑΣ από την Τετάρτη και τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής, άρχισε να νιώθει την «καυτή ανάσα» των συνδιεκδικητών της εισόδου στα πλέι οφ.

Η ήττα από τον Αστέρα στην Τρίπολη σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των αγώνων του ΟΦΗ και του Άρη, που πήραν τους τρεις βαθμούς στις καθυστερήσεις, «πλήγωσαν» την ομάδα του Ηρ. Μεταξά, που καλείται πλέον να δώσει τις δικές της απαντήσεις στο γήπεδο. Η συνέχεια δεν είναι εύκολη, με τους Γιαννιώτες να μην έχουν καν τα χρονικά περιθώρια να σκεφτούν τι έφταιξε στην Τρίπολη, αφού σήμερα κιόλας ολοκληρώνουν την προετοιμασία τους για το παιχνίδι του Σαββάτου (19.30) με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Με τα βαθμολογικά δεδομένα όπως αυτά διαμορφώθηκαν από προχθές, η νίκη φαντάζει μονόδρομος για τους Γιαννιώτες απέναντι στον εμφανώς βελτιωμένο και σε καλή αγωνιστική κατάσταση Παναιτωλικό, ο οποίος ηττήθηκε μετά από καλή εμφάνιση όμως, από τον Ολυμπιακό την Τετάρτη με 3-1.

Ακολουθούν για τον ΠΑΣ τα παιχνίδια με Άρη στους «Ζωσιμάδες» και ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, με Λαμία εντός και Βόλο εκτός την τελευταία αγωνιστική, για να κριθεί η θέση από την οποία θα συνεχίσει η ομάδα τις υποχρεώσεις της και αν αυτή θα είναι για τα πλέι οφ ή για τα πλέι άουτ.

Σήμερα κρίνεται για Ντομίνγκεθ, Γκαρντάφσκι

Στη αυριανή αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό, εκτός απροόπτου ο Ηρ. Μεταξάς θα έχει περισσότερες επιλογές στη διάθεσή του, αφού αναμένεται να επιστρέψουν και να αγωνιστούν οι Ντομίνγκεθ, Γκαρντάφσκι και Σνάιντερ, αν και όλα θα ξεκαθαρίσουν στη σημερινή προπόνηση.

Δεν είχε τύχη, αλλά και ικανότητα…

Μία πρώτη αποτίμηση της αναμέτρησης της Τρίπολης έγινε ήδη στο ποδοσφαιρικό τμήμα, με τον κ.  Μεταξά να έχει σοβαρά παράπονα από τους παίκτες του για τον χαλαρό τρόπο με τον οποίο μπήκαν στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ μόλις στο 3’ και να αναγκαστούν να κυνηγάνε τον Αστέρα στη συνέχεια. Παρότι, ο Λοντίγκιν δεν αισθάνθηκε καμία ιδιαίτερη πίεση σε κανένα σημείο του αγώνα, οι γηπεδούχοι μετουσίωσαν σε γκολ τις δύο ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο και διαχειρίστηκαν έξυπνα το προβάδισμα στο β’ ημίχρονο, φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση, που ήταν δίκαιη. Στον ΠΑΣ τα έχουν πάντως και με την τύχη τους, καθώς το πρώτο γκολ μπήκε μετά από κόντρα, ενώ στο β’ ημίχρονο οι ευκαιρίες που χάθηκαν για τους Γιαννιώτες αποδίδονται περισσότερο στην έλλειψη καθαρού μυαλού, συγκέντρωσης και απειρίας των παικτών που είχαν συμμετοχή σε αυτές.

Τέσσερις παίκτες του ΠΑΣ στην καλύτερη 11άδα

Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Εραμούσπε και Γκαρντάβσκι οδήγησαν τον ΠΑΣ στη νίκη επί του Απόλλωνα Σμύρνης και μπήκαν στην καλύτερη 11άδα της προηγούμενης αγωνιστικής, μαζί με δύο ποδοσφαιριστές του Άρη, Σούντγκρεν και Ματίγια ενώ την ενδεκάδα συμπληρώνουν οι Λένις (Ιωνικός), Σάλομον (Ατρόμητος Αθηνών), Τσιλιανίδης (ΟΦΗ), Φαν Βεερτ (Βόλος) και Μανούσος (Λαμία).