Πέμπτη 28.03.2024

«Πόνεσε» η ήττα από τη Λάρισα

Εντός έδρας ήττα για τον ΠΑΣ

Η αποβολή του Λώλη με δεύτερη (αυστηρή) κίτρινη, μία φάση, πριν περάσει στη θέση του ο Καρτάλης, αποδείχθηκε καθοριστικής σημασίας για την έκβαση της χθεσινής αναμέτρησης του ΠΑΣ με τη Λάρισα που βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 1-2.

Παρότι οι Γιαννιώτες κατάφεραν να προηγηθούν, παίζοντας με 10 παίκτες, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, ισοφάρισαν γρήγορα και έφτασαν στη νίκη λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Μία νίκη που ήταν η πρώτη της Λάρισας στο πρωτάθλημα, απέναντι στον ΠΑΣ που προερχόταν από δύο σερί εκτός έδρας νίκες. Το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν σίγουρα η ισοπαλία, όμως στο ποδόσφαιρο δεν αποδίδεται πάντα δικαιοσύνη…

Η γενικότερη εικόνα του ΠΑΣ στο παιχνίδι ήταν κατώτερη των τελευταίων αναμετρήσεων, ειδικά στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, όπου η Λάρισα, ήταν εξαιρετική και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες με κορυφαία το πλασέ του Πλατέλλα που αποσόβησε ο Χουτεσιώτης στο 20’ με εντυπωσιακή ενέργεια.

Στο επόμενο λεπτό ο Σάλιακας απομάκρυνε στη γραμμή την κεφαλιά του Ηλιάδη και στο 24’ ο Πινακάς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χουτεσιώτη.

Η καλύτερη όμως ευκαιρία ανήκει στον ΠΑΣ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Κάργας πέρασε την κάθετη, ο Ελευθεριάδης τσίμπησε την μπάλα και ο Παμλίδης έσκαψε προ του Νατζ, η μπάλα όμως κατέληξε άουτ.

Η αποβολή που άλλαξε την εικόνα

Ο Γιαννίκης με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέρασε τον Σιόντη στη θέση του Ελευθεριάδη κι άλλαξε το σχηματισμό των γηπεδούχων σε 3-5-2.

Κι ενώ οι γηπεδούχοι «πατούσαν» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας ανεβάσει απόδοση, ο Λώλης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Παρά το γεγονός ότι έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 56’. Ο Χουτεσιώτης έκανε το βολέ, ο Λέο βρέθηκε ανάμεσα σε Ηλιάδη και Μούζεκ, πήρε καλύτερη θέση, πήρε την μπάλα βγάζοντας καθαρά εκτός διεκδίκησης τον δεύτερο και με το αριστερό νίκησε τον Νατζ ανοίγοντας το σκορ.

Η εικόνα του αγώνα ήταν δεδομένο, ότι θα άλλαζε, αφού ο Γρηγορίου έριξε στο παιχνίδι όλους τους επιθετικούς που είχε στη διάθεσή του.

Με δύο γκολ του Πινακά και τα δύο με κεφαλιές στο 66’ και στο 85’ οι φιλοξενούμενοι πήραν μία σπουδαία νίκη και ταυτόχρονα μεγάλη βαθμολογική ανάσα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιαννίκη παρότι με παίκτη λιγότερο προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, δημιουργώντας κάποιες καλές προϋποθέσεις, χωρίς όμως τελικά να το καταφέρει.

Η ομάδα έδειξε σημάδια κόπωσης και έλλειψης αυτοσυγκέντρωσης και καθαρού μυαλού, ωστόσο δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο, αφού το Σάββατο ο ΠΑΣ υποδέχεται τον Παναιτωλικό στους «Ζωσιμάδες» σε ένα παιχνίδι που θέλει μόνο τη νίκη, απέναντι επίσης σε έναν αντίπαλο που δεν έχει γευτεί και αυτός – όπως και η Λάρισα μέχρι χθες – τη χαρά της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα.

Από τον ΠΑΣ δεν υπήρξε κάποιος ιδιαίτερα διακριθείς με εξαίρεση τους Χουτεσιώτη, Λέο και τον Παμλίδη που ήταν ξανά κινητικός αλλά αντικαταστάθηκε γρήγορα μετά την αποβολή του Λώλη, για λόγους τακτικής.