Πέμπτη 28.03.2024
More

Πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας για τον ΠΑΣ WBC

Με το δεξί στις επίσημες υποχρεώσεις ο ΠΑΣ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις του ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, καθώς επικράτησε σήμερα το μεσημέρι στη Θεσσαλονίκη της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου με σκορ 77-40 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Το σύνολο του Νίκου Δουβίτσα ήταν απόλυτα κυρίαρχο στο σημερινό παιχνίδι έχοντας 50 ριμπάουντ έναντι 24 της Αναγέννησης Ρυσίου, 11 ασίστ έναντι 2 της ομάδας της Θεσσαλονίκης και 13 κλεψίματα έναντι 8.

Πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού ήταν η Isabella Slim με 17 πόντους,10 ριμπάουντ 2 κλεψίματα και 2 τάπες, 15 πρόσθεσε η Χριστίνα Θεοδώρου, μαζί με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, 12 η Samantha Cooper μαζί με 15 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, με την Κατερίνα Μαρίνη να είναι επίσης διψήφια με 11. Καλή παρουσία και από τις 2 νεαρές του ρόστερ, Αγγελίνα Χρηστάκη και Μαίρη Χούλη, με την πρώτη να έχει 5 πόντους, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα και τη δεύτερη 4 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενες κατόρθωσαν ήδη από το 7΄ να έχουν διψήφιο προβάδισμα (19-8), κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 24-13. Ένα σερί 10-0 στα πρώτα 4΄ της δεύτερης περιόδου ήταν ικανό προκειμένου το σκορ να γίνει 34-13. Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC ήταν εξαιρετικός στο αμυντικό κομμάτι δεχόμενος μόλις 8 πόντους με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +20 (41-21).

Τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα συνέχισαν να είναι προσηλωμένα στο πλάνο του προπονητή τους με τη διαφορά να βρίσκεται σταθερά άνω των 20 σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 63-33.

Τελικό σκορ 77-40, με τις Slim και Χρηστάκη να έχουν κέφια στα τελευταία δέκα λεπτά και τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να περνά εύκολα από τη Θεσσαλονίκη παίρνοντας μαζί του το εισιτήριο της πρόκρισης για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Νίκος Δουβίτσας μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε σχετικά:

«Σήμερα το παιχνίδι με αντίπαλο του Ρύσιο ήταν μία καλή ευκαιρία για να δούμε σε τι επίπεδο βρίσκεται η ομάδα. Το Ρύσιο θα πρωταγωνιστήσει στην Α2 και είμαι σίγουρος ότι θα ανέβει στην Α1. Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο παιχνίδι γιατί ο αντίπαλος έχει καλές παίκτριες και έναν έμπειρο προπονητή. Ο στόχος μας ήταν να είμαστε καλοί αμυντικά. Στην επίθεση προσπαθήσαμε να βγάλουμε φάσεις που θέλουμε να δούμε και στη συνέχεια, ξεκινώντας από το πρώτο παιχνίδι του πρωταθλήματος απέναντι στον Ολυμπιακό. Πρέπει να τονίσω ότι το σημερινό παιχνίδι δεν έχει καμία σχέση με την πρεμιέρα στο πρωτάθλημα κόντρα στον Ολυμπιακό. Θα πρέπει να είμαστε πολύ πιο σοβαροί σε άμυνα και επίθεση αν θέλουμε να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα. Καλή συνέχεια στην ομάδα του Νέου Ρυσίου, τους εύχομαι τα καλύτερα».

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 21-41, 33-63, 40-77

Διαιτητές: Ντόγκας- Νέδογλου- Κατζουρίδης

Αναγέννηση Ν.Ρ. (Ατακτίδης): Τσαλοπούλου, Γράψα 14(1), Σουλτάνη 6(1), Κουφογιάννη 2, Καραγιαννάκη, Αρτεμισίου 3, Τζίκου 2, Παπαδάκη, Δεληγιάννη 3, Νάτσου 10(2), Κουλακιώτη, Θωμά.

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας): Χούλη 4, Σαρηγιαννίδου 5(1), Θεοδώρου 15, Cooper 12(3), Χρηστάκη 5(1), Slim 17, Παπαδοπούλου, Mackay 8(2), Δημητριάδου, Μαρίνη 11(2)