Σάββατο 20.04.2024

Πρώτα συμπεράσματα με θετικό πρόσημο

Παρά την ήττα για τον ΠΑΣ στο φιλικό στη Λαμία

Ενθαρρυντικά είναι τα πρώτα συμπεράσματα για τον ΠΑΣ του Ηρ. Μεταξά από το πρώτο φιλικό της προετοιμασίας στη Λαμία.

Το τελικό σκορ και η ήττα με 2-0 από τον αντίπαλο δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα της αναμέτρησης ειδικά στα πρώτα 35 λεπτά του αγώνα, όπου οι Γιαννιώτες ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και αν είχαν μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν θα είχαν πάρει σκορ ασφαλείας από την αρχή.

Στο β’ ημίχρονο, η Λαμία ανέβασε την απόδοσή της, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και από τις πολλές αλλαγές των δύο προπονητών, παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο γκολ σε ελάχιστες τελικές που είχαν με τους Ρόμανιτς με πέναλτι και Βλαχομήτρο στις καθυστερήσεις.

Οι Γιαννιώτες ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, όπου δημιούργησαν και έχασαν καλές ευκαιρίες με τους Λώλη και Περέα, ενώ στην άμυνα δεν κινδύνεψαν καθόλου, απόρροια του συνεχούς πρέσινγκ στον αντίπαλο που δεν του άφηνε πολλά περιθώρια να αναπτυχθεί.

Εκτός από τους δύο προαναφερθέντες, εξαιρετικές εντυπώσεις άφησαν και οι Γκαρντάφσκι και Σνάιντερ, με τον πρώτο μάλιστα να αγωνίζεται χωρίς να έχει φτάσει καν στο 50% της επιθυμητής αγωνιστικής κατάστασης.

Στο 35’ οι δύο προπονητές αντικατέστησαν τους Πίρσμαν και Μανούσο που είχαν έντονο λεκτικό διαξιφισμό, χωρίς να δοθεί συνέχεια.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν (46′ Αθανασίου), Σάλιακας (71′ Οικονομόπουλος), Εραμούσπε (46′ Παντελάκης), Κάργας (71′ Καραγιάννης), Πίρσμαν (40′ Πήλιος), Ντομίνγκεθ (60′ Σιόντης) Καραχάλιος (44′ λ.τρ. Λιάσος), Γκαρντάφσκι (63′ Κύρκος), Σνάιντερ (63′ Μιλιντσεάνου) Λώλης (46′ Μπρένερ), Περέα (71′ Γροσδάνης).

Ικανοποιημένος ο Μεταξάς

Ικανοποιημένος από όσα είδε στη διάρκεια του αγώνα από τους παίκτες του ειδικά στα πρώτα 35’ της αναμέτρησης εμφανίστηκε στις δηλώσεις του ο προπονητής του ΠΑΣ, Ηρ. Μεταξάς. Ο προπονητής του ΠΑΣ χθες το απόγευμα, μετά την προπόνηση επρόκειτο να δώσει την πρώτη του επίσημη συνέντευξη Τύπου στα γραφεία της ομάδας στο ΠΕΑΚΙ. Το ρεπορτάζ για τη συνέντευξη αυτή, θα δημοσιευτεί στο αυριανό φύλλο.

Ο κ. Μεταξάς μετά το φιλικό στη Λαμία είπε:

«Να πάρω το θετικό ότι παίξαμε επιτέλους ένα φιλικό, είδαμε τα παιδιά μέσα στο γήπεδο, γιατί η προπόνηση και τα μεταξύ μας φιλικά που κάναμε είναι διαφορετικά γιατί γνωρίζεις και τον συμπαίκτη σου πως παίζει ως αντίπαλος. Χάρηκα που έγινε αυτό το φιλικό. Είναι αλήθεια ότι μου άρεσε το α’ ημίχρονο. Έπρεπε να βάλουμε τουλάχιστον 1 γκολ με τις ευκαιρίες του Λώλη και του Περέα. Στο β’ μέρος έπεσε ο ρυθμός, αλλά ανέβηκε ο ρυθμός του αντιπάλου. Πρέπει να βελτιώσουμε ορισμένα πραγματάκια και από το α’ ημίχρονο, αλλά και ειδικά από το δεύτερο. Από την ένταση είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί βγήκαν και κάποια πράγματα που δουλέψαμε τακτικά. Δεν θέλω να πω λεπτομέρειες. Είχα πει όμως σε μία συνέντευξη ότι θέλω να δω κινήσεις. Αυτές βγήκαν και μου άρεσε. Όμως ακόμα και σε φιλικό θέλω να κερδίζω, δεν μου αρέσει να χάνω, οπότε είμαι 100% ευχαριστημένος. Πάνω στα πρώτα 35 λεπτά θα πατήσουμε και θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τουλάχιστον αυτήν την απόδοση και να βάλουμε εκεί άλλα 2-3 στοιχεία που μας έλειπα και σ’ αυτό το καλό διάστημα, γιατί δεν πήγαν όλα τέλεια».

Κοντά στον Μορέιρα

Ο 26χρονος αριστερός επιθετικός Αχμάντ Μορέιρα αναμένεται να υπογράψει συμβόλαιο με τον ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, καθώς πέρασε με επιτυχία τις ιατρικές εξετάσεις. Ο Μορέιρα έχει διπλή υπηκοότητα από Γουινέα και Ολλανδία και έχει αγωνιστεί σε ομάδες της Ολλανδίας, με τελευταία την Εξέλσιορ στη β’ κατηγορία, όπου είχε 37 συμμετοχές, 5 τέρματα και 7 ασίστ. Ο Μορέιρα κλήθηκε πέρυσι και στην εθνική Γουινέας, καταγράφοντας τρεις συμμετοχές.