Παρασκευή 19.04.2024
More

Roland Garros: Ιστορική πρόκριση στους 8 για τη Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε τη Σοφία Κένιν με 6-1, 6-3

Η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε τη Σοφία Κένιν με 6-1, 6-3 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Roland Garros για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Η Ελληνίδα τενίστρια χρειάστηκε μόλις μία ώρα και 7 λεπτά για να κερδίσει το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, την Αμερικανίδα Σοφία Κένιν, επικρατώντας με 2-0 σετ (6-1, 6-3). Αυτή είναι η πρώτη φορά που κερδίζει παίκτρια του Τοp-10 σε γκραν σλαμ και το κάνει στην καλύτερη στιγμή.

Στο πρώτο σετ όλα πήγαν καλά για την Μαρία. Η Κένιν δεν είχε καλά σερβίς (5 διπλά λάθη) και έκανε κακές επιλογές επιθετικά καθώς τα drop shot που δοκίμαζε, έβρισκαν εύκολα απάντηση από την Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια προηγήθηκε με 4-0, για να δεχτεί μπρέικ στη συνέχεια. Εκεί που νόμιζε κανείς ότι θα έρθει η αντίδραση από την Κένιν όμως, η Σάκκαρη έκανε τρίτο μπρέικ και στο σερβίς της τελείωσε το σετ με 6-1 σε 27 λεπτά. Ιδια εικόνα στο δεύτερο σετ.

Η Κένιν μείωσε στο σερβίς της σε 5-2 γλιτώνοντας ένα ματς πόιντ και έφτασε στο 5-3 με μπρέικ με την Μαρία να δείχνει να χαλαρώνει και να μπαίνει σε περιπέτειες. Βρέθηκε να χάνει 40-15 το επόμενο γκέιμ και η Κένιν είχε δύο ευκαιρίες για να κάνει το 5-4, αλλά εκεί η Σάκκαρη έβγαλε αντίδραση.

Πήρε τέσσερις σερί πόντους και κατάφερε να κάνει το μπρέικ για να πάρει μια ιστορική πρόκριση.

Η Σάκκαρη αναμένει να μάθει αν αντίπαλός της στα προημιτελικά θα είναι η περσινή νικήτρια του τουρνουά Ιγκα Σβιατεκ (Νο8) ή η Ουκρανή Μάρτα Κόστιουκ (Νο81 στην παγκόσμια κατάταξη). Ο αγώνας αυτός θα ξεκινήσει στις 22:00 ώρα Ελλάδος, ενώ ο προημιτελικός θα γίνει την Τετάρτη (9/6), με την ώρα να γίνεται γνωστή αύριο το απόγευμα.