Παρασκευή 19.04.2024

Σάρωσε και τον Απόλλωνα Σμύρνης ο ΠΑΣ

Άνετα επικράτησε ο ΠΑΣ Γιάννινα επί του Απόλλωνα Σμύρνης. Η γιαννιώτικη ομάδα διέσυρε την φιλοξενούμενη ομάδα με το εντυπωσιακό 5-1, αποδεικνύοντας πως είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την επάνοδο στη Super League 1.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΣ φτάνει τους 40 βαθμούς, αυξάνοντας παράλληλα στους 7 την διαφορά από τον Απόλλωνα που βρίσκεται στη δεύτερη θέση.

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε μόλις στο 10′ με κεφαλιά του Παντελάκη μετά από κόρνερ του Καρτάλη. Στο 33′ ήρθε η σειρά του Σκόνδρα να σκοράρει επίσης με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Παμλίδη και να κάνει το 2-0. Λίγο πρίν το τέλος του ημιχρόνου, στο 41′ ο Παμλίδης με κοντινή ενέργεια πέτυχε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 52′ με εκτέλεση πέναλτι του Φατιόν.

Η συνέχεια στα γκολ των γηπεδούχων δόθηκε με τον Κριζμάν στο 62′ και με τον Λεό στο 81′ διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σκόνδρας, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Σιόντης, Κάστρο (46′ λ.τρ. Λιάσος), Καρτάλης (75′ Ελευθεριάδης), Παμλίδης, Κρίζμαν, Λεό (83′ Νικολιάς).

Απόλλων Σμύρνης (Τεννές): Αναγνωστόπουλος, Κύργιας (34′ Ιωαννίδης), Λαρέα, Ζησόπουλος, Τσαμπούρης, Βιτλής, Φατιόν, Μπλάζιτς (76΄Γκίνο), Κολλ, Μπεντινέλι, Μαρκόφσκι (60′ Βάρκας).