Κυριακή 05.05.2024

Σε τρία παιχνίδια σχεδόν όλη η χρονιά για τον ΠΑΣ

Στο βυθό του βαθμολογικού πίνακα παραμένει ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ που συμπλήρωσε 11 αγώνες χωρίς νίκη (!) καταρρίπτοντας ένα ακόμη ιστορικό ρεκόρ, στη χειρότερη σεζόν της δικής του σύγχρονης ιστορίας την τελευταία 15ετία.

Η ήττα από την ΑΕΚ το απόγευμα της Κυριακής με 0-1 ήρθε σχεδόν φυσιολογικά με τον ΠΑΣ να δέχεται για πέμπτη φορά σε παιχνίδι πρωταθλήματος φέτος, γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο και να είναι αναγκασμένος να κυνηγά το σκορ. Η ΑΕΚ έκανε καταπληκτική εμφάνιση στο πρώτο μισό του ημιχρόνου όπου έφτανε με χαρακτηριστική ευκολία στα καρέ του ΠΑΣ, αλλά έμεινε μόνο στο γκολ του Τσούμπερ στο 7’. Ο Κλέιμαν αντέδρασε σωτήρια στην ευκαιρία και πάλι του Τσούμπερ στο 26’ με τη μπάλα να βρίσκει το κάθετο δοκάρι της εστίας του, με τους Γιαννιώτες όμως νωρίτερα να χάνουν μία κλασική διπλή ευκαιρία με τους Μπάλαν και Παμίδη, με τον πρώτο να νικιέται από τον Στάνκοβιτς, τον δε δεύτερο να αναρωτιέται ακόμη όπως και οι φίλαθλοι του ΠΑΣ πως κατάφερε να χάσει το γκολ σε κενή εστία, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το παιχνίδι στο β’ ημίχρονο είχε πιο χαμηλό ρυθμό με την ΑΕΚ να έχει στο μυαλό της τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, τον δε ΠΑΣ να έχει σοβαρό πρόβλημα δημιουργίας, όπου κατάφερε να απειλήσει μόνο από στημένες φάσεις προς το τέλος του αγώνα, χωρίς να καταφέρει το παραμικρό. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική, αφού επί της ουσίας η ομάδα του Αλμέιδα ήταν εκείνη που ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι, η δε ομάδα του Στάικου βρίσκεται πλέον στο πιο κρίσιμο σταυροδρόμι που έχει μπροστά της. Οι τρεις επόμενες αναμετρήσεις με Ατρόμητο και Κηφισιά εκτός έδρας και στη συνέχεια εντός με Παναιτωλικό είναι μισή, αν όχι όλη η κατηγορία αφού αν οι Γιαννιώτες δε συγκεντρώσουν τουλάχιστον έξι βαθμούς τότε είναι πολύ πιθανό να ξεκινήσει η αναζήτηση του δεύτερου που θα υποβιβαστεί από τις αρχές Ιανουαρίου. Στο παιχνίδι με την ΑΕΚ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά το τέλος του αγώνα(!) ο διαιτητής Διαμαντόπουλος «κιτρίνισε» τους Εραμούσπε και Παντελάκη που συμπλήρωσαν έξι και τρεις κίτρινες αντίστοιχα και θα απουσιάσουν από ένα από τα τέσσερα επόμενα παιχνίδια της ομάδας.

Το τρίτο ημίχρονο

Μετά το τέλος του αγώνα ο Μ. Αλμέιδα δήλωσε:

«Πέρυσι εδώ χάσαμε, οπότε θεωρώ ότι κάναμε ένα βήμα μπροστά σήμερα. Ο αντίπαλος στην έδρα του είναι δυνατή ομάδα. Ξέραμε πώς να διατηρήσουμε το αποτέλεσμα, ψάχναμε τη νίκη όταν ήρθαμε στα Γιάννινα και τα καταφέραμε. Πιστεύω ότι πάντα κάποιος θέλει περισσότερα γκολ από εμάς, αλλά και με το 0-1 πήραμε τους τρεις βαθμούς».

Στην μεταγραφική ενίσχυση στάθηκε περισσότερο ο Θαν. Στάικος λέγοντας πως θα πρέπει να γίνουν γρήγορα οι μεταγραφές, αν είναι δυνατό μάλιστα στις αρχές Ιανουαρίου να είναι διαθέσιμοι οι νέοι παίκτες.

«Δεν είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα, είμαστε χαμηλά στη βαθμολογία και θέλουμε παντού βαθμούς. Παρ’ όλα αυτά μπορούμε να δούμε μία καλύτερη εικόνα της ομάδας μας σίγουρα στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ. Αλλά και σήμερα ήταν μία καλή προσπάθεια, όμως δεν μας αρκεί, γιατί θέλουμε βαθμούς. Το πρώτο που σκέφτεται κάποιος είναι ότι θα ενισχυθεί η ομάδα στη μεταγραφική περίοδο. Θα υπάρξουν εκεί προσθαφαιρέσεις στο έμψυχο δυναμικό. Αναμφίβολα θέλουμε ενίσχυση. Σήμερα οι παίκτες του πάγκου έδωσαν πνοή και κάποιοι έδειξαν ότι μπορούμε να περιμένουμε περισσότερα στο άμεσο μέλλον. Χρειάζεται διόρθωση σε κάποια πράγματα σχεδιαστικά που έγιναν το καλοκαίρι. Μίλησα με τη διοίκηση κι εκεί μου έγινε η ανακοίνωση ότι η ενίσχυση θα είναι πραγματική και ουσιαστική. Το ιδεατό θα είναι να έρθουν όσο πιο γρήγορα για να παίξουν από τα πρώτα ματς του Ιανουαρίου. Αλλά να είναι και παίκτες που θα μας δώσουν ουσιαστικές λύσεις».