Σάββατο 20.04.2024

Σπουδαίο «τρίποντο» για τον ΠΑΣ

Εξαιρετικός στο α’ ημίχρονο (0-2) έβαλε δύσκολα στον εαυτό του στο τέλος, αλλά επικράτησε του Απόλλωνα

Δεν είναι γραφτό όπως φαίνεται, να φτάσει ο ΠΑΣ του Γιαννίκη στη Σούπερ Λίγκα σε μία νίκη εκτός έδρας χωρίς να χρειαστεί να περάσει από Συμπληγάδες και χωρίς να στείλει τους φιλάθλους του στον… καρδιολόγο. Η ομάδα του ΠΑΣ πάντως, έστω με πολύ άγχος και βάζοντας δύσκολα στον εαυτό της, επικράτησε δίκαια του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη με 1-2 και πήρε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς επί ενός αντιπάλου με τον οποίο έχει τους ίδιους στόχους.

Για να φτάσει εκεί ο ΠΑΣ χρειάστηκε ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο στο οποίο μόνο οι Γιαννιώτες υπήρχαν στο γήπεδο, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες και φτάνοντας στο 0-1 με τον Παμλίδη στο 43’ και στο 0-2 με τον Ελευθεριάδη στο τελευταίο λεπτό.

Το παιχνίδι φαινόταν πως είχε κριθεί, όμως ο ΠΑΣ έκανε ξανά το ίδιο λάθος όπως στα παιχνίδια με Άρη, Ολυμπιακό και Βόλο. Μπήκε νωθρά στο β’ ημίχρονο, παραχώρησε πέναλτι σχεδόν με το «καλησπέρα», το οποίο έχασε ο Φατιόν (άουτ), έχασε στη συνέχεια απίστευτες ευκαιρίες με μοιραίο τον Κρίζμαν για να κάνει το 0-3, έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 1-2 στο 81’ και ταυτόχρονα να γίνει το παιχνίδι… ροντέο στις καθυστερήσεις.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Γιαννιώτες να πανηγυρίζουν δίκαια την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και να περιμένουν πλέον την Κυριακή στους «Ζωσιμάδες» την ΑΕΚ για ένα δύσκολο παιχνίδι, αλλά με πολλά κίνητρα για τους παίκτες.

Το φιλμ του αγώνα

Ο ΠΑΣ έπαιζε κυρίως από τα άκρα και απείλησε με τους Παμλίδη (3′), Παμλίδη/Λεό (7′), Σάλιακα (16′, 18′ ο Φατιόν έδιωξε το σουτ του πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή) και το 22′ του αγώνα τον βρήκε με κατοχή μπάλας πάνω από 65% και 5 τελικές, εκ των οποίων οι τρεις ήταν «καθαρές» ευκαιρίες.

Στο 44′ ο Κριζμάν εξαπέλυσε έναν «κεραυνό», η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη και έφτασε στον Παμλίδη που ανενόχλητος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, την έσπρωξε στα δίχτυα.

Η άμυνα του Απόλλωνα «έκατσε» σε αυτή τη φάση, «ξέχασε»  τον 27χρονο που ναι μεν έπαιζε στα άκρα αλλά συνέκλινε συνεχώς και το «πλήρωσε». Το γκολ του μάλιστα «αποσυντόνισε» την «Ελαφρά Ταξιαρχία» και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι Λεό, Πίρσμαν συνδυάστηκαν όμορφα. Ο 29χρονος μπακ που έκανε εξαιρετική κίνηση «έκοψε» για τον Ελευθεριάδη και εκείνος από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Με την είσοδο των Μουνιέ, Ντάουντα οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το σύστημα σε 3-4-3 και από την έναρξη του δεύτερου μισού ημιχρόνου και ύστερα έπαιξαν… φουλ επίθεση. Μάλιστα στο 49′ απώλεσαν μοναδική ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς, όταν ο Μουνιέ ανατράπηκε από τον Κάργα μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ και ο Βάτσιος υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Όμως ο Φατιόν αστόχησε στην εκτέλεσή του αφού έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Οι Γιαννιώτες αρκετές φορές βγήκαν στην κόντρα με τον Κριζμάν, αλλά ο Κροάτης βγήκε «χαμένος» από τρεις «άτυπες μονομαχίες» του με τον Τσαμπούρη και έτσι δεν «τελείωσε» τον αγώνα. Στο 69’ χρειάστηκε να επέμβει εντυπωσιακά ο Χουτεσιώτης στην ωραία εκτέλεση φάουλ του Μουνιέ και μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο.

Οι Ιωαννίδης και Κολ έδωσαν ακόμη μεγαλύτερη επιθετική «χροιά» στον Απόλλωνα και τελικά η υπεροχή του «ανταμείφθηκε» στο 81′. Ο Μουνιέ βρήκε τον Ντάουντα, που «έστρωσε» στον επερχόμενο Ιωαννίδη και εκείνος πλάσαρε εύστοχα. Μετά από έλεγχο στο VAR το γκολ μέτρησε και προς το φινάλε η αναμέτρηση πήρε… φωτιά. Όμως με εξαίρεση την τελευταία φάση του, οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν άλλη φορά ουσιαστικά. Στο 90’+6′ καταλογίστηκε έμμεσο υπέρ του Απόλλωνα, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε το εξ επαφής σουτ του Ιωαννίδη, μετά από πάτημα του Ντάουντα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κότσαρης (46′ Βέρχουλστ), Τσαμπούρης, Βιτλής (46′ Μουνιέ), Ντομίνγκεζ, Λισγάρας, Φατιόν (71′ Κολ), Σλίβκα, Μπαξεβανίδης, Φερνάντεθ (46′ Ντάουντα), Τσιλούλης (76′ Ιωαννίδης),  Μπεντινέλι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ:  Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Κάργας, Παντελάκης, Πίρσμαν, Σιόντης (90′ Εραμούσπε), Κάστρο, Ελευθεριάδης (56′ Νάουμετς), Κριζμάν (76′ Μπρένερ), Λεό, Παμλίδης (56′ Καρτάλης)