Κυριακή 28.04.2024

Στην τετράδα του κόσμου η εθνική ανδρών Πόλο νικώντας το Μαυροβούνιο 10-9

Το κρίσιμο τέρμα πέτυχε ο Σκουμπάκης 56 δευτερόλεπτα πριν το τέλος

Με γκολ του Δημήτρη Σκουμπάκη στο τελευταίο λεπτό η εθνική ανδρών στο πόλο επικράτησε 10-9 του Μαυροβουνίου στον προημιτελικό της Φουκουόκα και προκρίθηκε στην τελική τετράδα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Χωρίς να επιτρέψει στο Μαυροβούνιο να πάρει ούτε για μια στιγμή το προβάδισμα, η εθνική μας ομάδα πήρε τη νίκη επενδύοντας περισσότερο στην καλή της άμυνα, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου προηγήθηκαν με διαφορά έως και τριών γκολ, αλλά οι Μαυροβούνιοι ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο 7-7. Η άμυνα και Μάνος Ζερδεβάς, ο τερματοφύλακας της Ελλάδας, κατάφεραν να ακυρώσουν το μειονέκτημα στην επίθεση από το αρνητικό ποσοστό των τεσσάρων τερμάτων σε 13 φάσεις με παίκτη παραπάνω.

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο τελευταίο οκτάλεπτο, αλλά 56 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Σκουμπάκης σκόραρε ακριβώς στο τελευταίο δευτερόλεπτο επίθεσης με παίκτη παραπάνω, ενώ οι Μαυροβούνιοι απέτυχαν να απαντήσουν στην τελευταία τους επίθεση βρίσκοντας το δοκάρι.

Αντίπαλος της εθνικής μας ομάδας στα ημιτελικά θα είναι ο νικητής του προημιτελικού μεταξύ της Ιταλίας και της Σερβίας.

Πρώτος σκόρερ της Ελλάδας ήταν ο Ντίνος Γενηδουνιάς με πέντε τέρματα.

Αντιθέτως η εθνική γυναικών έμεινε εκτός μεταλλίων, χάνοντας στον προημιτελικό από την Αυστραλία με 9-8. Θα δώσει πλέον τη μάχη της για τις θέσεις 5-8.