Σάββατο 27.07.2024

Βίκος Σπάρτακος: «Γλυκιά» νίκη (76-69) απέναντι στον Αλμυρό

Ποδαρικό με το δεξί στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής

Ποδαρικό με το δεξί στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής έκανε την Κυριακή το απόγευμα στο Κλειστό της Λιμνοπούλας, ο Βίκος Σπάρτακος, που επικράτησε του Αλμυρού Βόλου με 76-69 σε ένα δυνατό παιχνίδι, με τους γηπεδούχους, να είναι καλύτεροι στα σημεία από τους φιλοξενούμενους.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που ήταν ισορροπημένο (19-19) οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Αναγνωστάκη, πήραν προβάδισμα με 42-35 στο ημίχρονο το οποίο διεύρυναν στην Τρίτη περίοδο φτάνοντας στο 59-46, με τον Αναγνωστάκη, να πετυχαίνει τους 10 από τους 17 πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο αυτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα και μείωσαν τη διαφορά, όμως κάποιες εξαιρετικές άμυνες των γηπεδούχων και η ψυχραιμία στις βολές έφεραν τελικά το ροζ φύλλο στην ομάδα του Βίκου Σπάρτακου.

Τόσο ο προπονητής των γηπεδούχων Νίκος Ρήγγας, όσο και ο Ντίνος Ξανθόπουλος, από τους πλέον έμπειρους παίκτες της ομάδας μίλησαν στο ITV για το καλό ξεκίνημα του Βίκου Σπάρτακου και για τη δύσκολη συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 42-35, 59-46, 76-69

Διαιτητές: Τσακιράκη-Κωστής

Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας-Καΐκας): Νταβουλτζόπουλος 1, Κολότσιος 5(1), Αναγνωστάκης 26(2), Λαμπρόπουλος 6, Ιωακειμίδης 9(2), Κύρκος, Αγγελόπουλος 4(1), Θώδης 8, Πρεμέτης 4, Σταυρόπουλος 11(1), Δήμος 2

Γ.Σ. Αλμυρού (Νάνης): Κοντοστάθης 17(3), Μυλωνάς, Μαμούρας 2, Παπούλιας 9(1), Χασιώτης 4, Βαλαμούτης 5(1), Τσαβές 3, Πολίτης 22(4), Τάσσος 7