Τετάρτη 27.03.2024

Ένα ακόμη βήμα για την Α2

Την ώρα που ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ επικρατούσε με 89-74 της ιστορικής ΧΑΝΘ στο Νέο Κλειστό, η Δόξα Λευκάδας γνώριζε την ήττα από τους Μαχητές Πειραματικού με αποτέλεσμα οι Γιαννιώτες να βρίσκονται στην πρώτη θέση με διαφορά πλέον τριών νικών, έχοντας και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας.

Ο στόχος της Α2 είναι περισσότερο ορατός από ποτέ για την ομάδα του Θ. Κωστόπουλου, που δείχνει σοβαρότητα και ωριμότητα, χωρίς να επιτρέπει την αμφισβήτηση της κυριαρχίας της σε οποιονδήποτε αντίπαλο.

Το παιχνίδι το απόγευμα της Κυριακής στο Νέο Κλειστό είχε ενδιαφέρον, με τους γηπεδούχους να είναι εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο στην επίθεση φτάνοντας τους 55 πόντους.

Η αμυντική λειτουργία στο τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν ικανοποιητική, χωρίς ωστόσο οι φιλοξενούμενοι να καταφέρουν να πλησιάσουν σημαντικά στο σκορ.
    Τα δεκάλεπτα: 24-21, 55-39(ημιχρ.), 73-58, 89-7

ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Καννής, Νίκας 3, Ντόβας 17(5), Μαυρογιάννης 19(2), Ναούμης 16(4), Μάντζιος Δ. 9, Πάτρας 20, Κωστούλας, Μάντζιος Π., Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου
    ΧΑΝΘ (Κεραμέας-Νικολαΐδης): Στεφανίδης 14(1), Απαζίδης 5(1), Θεοδωρίδης 12(4), Μπαλάσκας 5(1), Ιωαννίδης 10, Κουτουξίδης 15(2), Καραγεωργίου 2, Τσιριλάκης 7, Λογοθέτης, Μαργαριτόπουλος 2, Μερμίγκης 2