Παρασκευή 19.04.2024

Ενθαρρυντική η εικόνα του ΠΑΣ παρά την ήττα

Ενθαρρυντικά είναι τα πρώτα συμπεράσματα για τον ΠΑΣ του Ηρ. Μεταξά από το πρώτο φιλικό της προετοιμασίας στη Λαμία

Το τελικό σκορ και η ήττα με 2-0 από τον αντίπαλο δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα της αναμέτρησης ειδικά στα πρώτα 35 λεπτά του αγώνα, όπου οι Γιαννιώτες ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και αν είχαν μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν θα είχαν πάρει σκορ ασφαλείας από την αρχή.

Στο β’ ημίχρονο, η Λαμία ανέβασε την απόδοσή της, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και από τις πολλές αλλαγές των δύο προπονητών, παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο γκολ σε ελάχιστες τελικές που είχαν με τους Ρόμανιτς με πέναλτι και Βλαχομήτρο στις καθυστερήσεις.

Ικανοποιημένος από όσα είδε στη διάρκεια του αγώνα από τους παίκτες του ειδικά στα πρώτα 35’ της αναμέτρησης εμφανίστηκε στις δηλώσεις του ο προπονητής του ΠΑΣ, Ηρ. Μεταξάς.

Παίρνει τον Μορέιρα

Ο 26χρονος αριστερός επιθετικός Αχμάντ Μορέιρα αναμένεται να υπογράψει συμβόλαιο με τον ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, καθώς πέρασε με επιτυχία τις ιατρικές εξετάσεις. Ο Μορέιρα έχει διπλή υπηκοότητα από Γουινέα και Ολλανδία και έχει αγωνιστεί σε ομάδες της Ολλανδίας, με τελευταία την Εξέλσιορ στη β’ κατηγορία, όπου είχε 37 συμμετοχές, 5 τέρματα και 7 ασίστ. Ο Μορέιρα κλήθηκε πέρυσι και στην εθνική Γουινέας, καταγράφοντας τρεις συμμετοχές.