More

ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης «κόλλησαν» στο 1-1 στους «Ζωσιμάδες»

ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης αποκόμισαν ένα βαθμό στους «Ζωσιμάδες»

ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης αποκόμισαν ένα βαθμό στους «Ζωσιμάδες», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Superleague 1 και διατήρησαν την παράδοση στην έδρα του «Άγιαξ της Ηπείρου».

Τα τελευταία τρία χρόνια, καμία εκ των δύο ομάδων δεν φεύγει νικήτρια από τις μεταξύ τους αναμετρήσεις στους «Ζωσιμάδες». Συγκεκριμένα, το 2018 και το 2019 αντίστοιχα, τα ματς έληξαν με «λευκή» ισοπαλία, ενώ την περσινή σεζόν προσέφεραν γκολ και θέαμα (2-2).
    Το ματς:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό με σουτ του Μιλιντσεάνου, ο οποίος διαπιστώθηκε πως βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Αμφότερες οι ομάδες έδειξαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τη θέληση να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να απειλήσουν υπό προϋποθέσεις. Στο 7ο λεπτό ήταν η σειρά των Αρκάδων να πραγματοποιήσουν την πρώτη τους τελική, ωστόσο το σουτ του Μπαράλες έφυγε έξω.

Η ένταση και τα νεύρα έφεραν αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες έως τη συμπλήρωση του μισαώρου. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό, όταν ο Άλβαρες πραγματοποίησε το γύρισμα και ο Σίτο έστειλε την μπάλα στη γωνία του Λοντίγκιν. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν διήρκησε πολύ. Στο 37′, ο Μπρένερ ισοφάρισε με κεφαλιά, που μέτρησε κατόπιν χρήσης του VAR. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-1, ενώ παράλληλα προέβησαν σε αναγκαστικές αλλαγές, λόγω τραυματισμών του σκόρερ Μπρένερ και του Μουνάφο αντίστοιχα.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΣ εμφανίστηκε πιο επιθετικός, ανεβάζοντας ψηλά τις γραμμές του, ωστόσο δεν αξιοποίησε την κατοχή του. Η πρώτη επικίνδυνη επίθεση ήρθε από την πλευρά των γηπεδούχων, με σουτ του Άλβαρες που τράνταξε το δοκάρι του Λοντίγκιν. Μετά το 60ο λεπτό, ήταν η σειρά των Αρκάδων να ανεβάσουν τις γραμμές τους και να πιέζουν για ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο εξίσου χωρίς αποτέλεσμα. Στο 83′, μάλιστα, ο Μπαράλες είδε την κόκκινη κάρτα και μηδένισε τις πιθανότητες της ομάδας του να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο ΠΑΣ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα, ωστόσο το 1-1 δεν άλλαξε έως το σφύριγμα της λήξης και οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στην ισοπαλία.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πέερσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Οικονομόπουλος (Μίνα 85′), Μπρένερ (Μορέιρα 43′), Σνάϊντερ και Μιλιντσεάνου (Λώλης 76′).

ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιφτσής, Γκαρσία, Άλβαρες, Καστάνο, Ατιένζα, Σάνταφε (Βαλιέντε 66′), Μουνάφο (Ιγκλέσιας 27′), Σίτο (Γκόμεζ 66′), Μπαράλες, Σόνι και Ριέρα.