Πέμπτη 18.04.2024

ΠΑΣ Γιάννινα WBC- ΠΑΟ 82-89: Αντέδρασε, αλλά ήταν αργά

Ήττα με 89-82 από τον Παναθηναϊκό, κρατά την αντίδραση στο καλό 4ο δεκάλεπτο

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α1, ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC ηττήθηκε με σκορ 89-82 από τον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC είχε σε καλή μέρα τη Samantha Cooper με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ και τη Χριστίνα Θεοδώρου με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Η Isabella Slim ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο τελειώνοντας με 18 πόντους. Chastity Reed με 27 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα, 23 πρόσθεσε η Janae Smith, 14 η Emma Stach και 11 μαζί με 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα η Sequoia Holmes.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι προηγούμενος με 9-3 στο 4΄ με τον Νίκο Δουβίτσα να καλεί εσπευσμένα το πρώτο time out. Reed και Smith έκαναν όλη τη δουλειά επιθετικά (είχαν μαζί τους 20 από τους 22 πόντους της ομάδας τους) για τις φιλοξενούμενες με το «πράσινο» προβάδισμα να φτάνει το +15 (22-7). Η Θεοδώρου ήρθε από τον πάγκο και ήταν εξ’ αρχής στο πνεύμα του αγώνα καθώς έδωσε λύσεις αμυντικά και επιθετικά βοηθώντας την ομάδα της να μειώσει σε 24-13. Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 28-13 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη έφτασαν στο +20 (33-13), όμως οι γηπεδούχες βρήκαν γρήγορα τις απαντήσεις με τη λύση να έρχεται μέσω των μακρινών σουτ. 3 τρίποντα από τις Καλαμπάκου, Mackay και Θεοδώρου είχαν σαν αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στους 11 στο 13΄ (35-24). Η Reed συνέχιζε να είναι «πονοκέφαλος» για τη γιαννιώτικη άμυνα καθώς είχε φτάσει νωρίς τους 18 με τη διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα (42-29). Cooper και Θεοδώρου ήταν εξαιρετικές βοήθησαν ώστε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC να φτάσει στο -11 (48-37). Λίγο πριν το τέλος η Reed με έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (52-37 στο 20΄).

Samantha Cooper και Samantha Mackay έφεραν το σύνολο του Νίκου Δουβίτσα στο -10 στις αρχές της τρίτης περιόδου (54-44). Η Ντίνα Σαρηγιαννίδου ήταν «κλειδί» στο τρίτο δεκάλεπτο ερχόμενη από τον πάγκο, έχοντας 7 πόντους με «πράσινο» προβάδισμα να ροκανίζεται μετά από αρκετή ώρα στους 9 (65-56). Η Stach με τρίποντο έκανε το 68-56, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός βρισκόταν στο +17 (75-58) περίπου 7΄ πριν το τέλος του αγώνα, ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC έδειξε ψυχικά αποθέματα πραγματοποιώντας την αντεπίθεσή του και μάλιστα χωρίς τον «εγκέφαλο» του στο παρκέ μιας και η Mackay είχε αποβληθεί με 5 φάουλ. Με επιμέρους 16-5 και πρωταγωνίστρια την Isabella Slim (είχε τους 10 από τους 16) μείωσε σε 83-79. Η Γερμανίδα του Παναθηναϊκού, Stach, ευστόχησε σε κομβικό τρίποντο κάνοντας το 86-79 με μόλις 1΄17΄΄ για να πέσει η αυλαία. Δεν άλλαξαν και πολλά μέχρι το τέλος με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 37-52, 56-68, 82-89

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Μακρόπουλος, Μαρινάκης

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας-Μιχαήλ): Σαρηγιαννίδου 9, Θεοδώρου 15(3), Καλαμπάκου 3(1), Cooper 23(2), Χρηστάκη 2, Slim 18(2), Παπαδοπούλου, Mackay 8(2), Μαρίνη 4

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη-Ζιάκας): Reed 27, Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 8(2), Βιντσιλαίου 1, Stach 14(4), Holmes 11, Smith 23(2), Χατζηνικολάου 5