Πέμπτη 18.04.2024

Πήραν εισιτήριο για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Πράγα

Το «εισιτήριο» να συμμετέχουν με την Εθνική Ομάδα στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2020 στην Πράγα της Τσεχίας από της 20 έως 26 Απριλίου, πήραν τέσσερις αθλητές του Α.Σ. Πρωτέα Ιωαννίνων.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα TAE KwON-DO Εφήβων-Νεανίδων και Ανδρών- Γυναικών
    έγινε στο Ηράκλειο. Οι Αθλητικοί Σύλλογοι από όλη την Ελλάδα έδωσαν το παρών σε αυτό
    το πρωτάθλημα με τους πρωταθλητές τους. Ένα τριήμερο γεμάτο με έντονο συναγωνισμό
    αλλά και μεγάλη συμμετοχή αθλητών. Ο Αθλητικός Σύλλογος ΠΡΩΤΕΑΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
    έδωσε ακόμη μία φορά το παρών με 15 αθλητές και αθλήτριες.

Οι Αθλητές του Α.Σ.ΠΡΩΤΕΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ κατέκτησαν 5 Χρυσά, 3 Ασημένια και 8 χάλκινα Μετάλλια, πιο αναλυτικά:

Χρυσά Μετάλλια:

Η Παπαδιώτη Αικατερίνη, με 2 χρυσά στις τεχνικές 1 Dan νεανίδων και στις μάχες έως 55 κιλά μπαίνει στην Εθνική ομάδα για το Πανευρωπαϊκό 2020.

Ο Μπαντής Αχιλλέας, πήρε το χρυσό στην κατηγορία ανδρών έως 64 κιλά και για Πέμπτη φορά είναι μέλος της Εθνικής ομάδας.

Ο Κασαγιάννης Μιχαήλ πήρε το χρυσό στην κατηγορία εφήβων έως 55 κιλά και συμμετέχει
    για πρώτη φορά στην Εθνική ομάδα.

Τέλος, η Μπούγια Βανέσσα, χρυσό στις τεχνικές για ακόμη μία χρονιά.

Ασημένια Μετάλλια:

Μπαντής Αχιλλέας, Τεχνικές 2 Dan ανδρών

Δερβένης Παύλος Τεχνικές 1 Dan Εφήβων

Τσιάβου Αριστέα, Τεχνικές 4-1 κούπ και τέταρτη θέση στις μάχες έως 46 κιλά

Χάλκινα Μετάλλια:

Ντάκουλας Γεώργιος, Τεχνικές 2 Dan ανδρών και τέταρτη θέση στις μάχες έως 64 κιλά.

Δερβένη Κωνσταντίνα, Τεχνικές 4-1 Κουπ νεανίδων και τέταρτη θέση στις μάχες έως 55 κιλά.

Ντούκα Αικατερίνη, Τεχνικές 4-1 Κουπ νεανίδων και τέταρτη θέση στις μάχες έως 55 κιλά.

Ζώτος Αθανάσιος, Τεχνικές 4-1 Κουπ εφήβων και τέταρτη θέση στις μάχες έως 50 κιλά.

Στρατής Άγγελος, Τεχνικές 4- 1 Κουπ εφήβων

Μπάσιος Πέτρος, στην κατηγορία έως 52 κιλά εφήβων

Σκουλίκας Παντελής στην κατηγορία έως 63 κιλά εφήβων

Σκουλίκας Δημήτριος στην κατηγορία έως 78 κιλά ανδρών

Ο προπονητής και Πρόεδρος της Επιτροπής Διαιτησίας, κ. Γιώργος Παπαδιώτης, δήλωσε σχετικά με το Πρωτάθλημα και τις επιτυχίες του Α.Σ.ΠΡΩΤΕΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ.

«Δώσαμε το παρών και σε αυτή τη διοργάνωση με 15 αθλητές/τριες και δικαιωθήκαμε για την μεγάλη προσπάθεια που καταβάλουμε καθημερινά στο Σύλλογό μας. Δεν είναι εύκολο να είσαι σε αυτό το επίπεδο συνεχώς για πολλά χρόνια. Απαιτεί σκληρή δουλειά και πολλές θυσίες τόσο προσωπικές όσο και σε επίπεδο Συλλόγου. Έτσι η συμμετοχή μας σε κάθε αθλητική δραστηριότητα (φιλικοί αγώνες, προετοιμασία κτλ.) για να βρίσκεται ο Σύλλογός μας σε αυτό το επίπεδο γίνεται όλο και πιο δύσκολη.