Πέμπτη 25.07.2024
More

    Πρωτάθλημα Δικηγορικών Συλλόγων: Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων

    Με τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής που έγιναν την Δευτέρα 1 Ιουλίου ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος των αγώνων εντός των 4 ομίλων. Από κάθε όμιλο οι δύο πρώτες ομάδες προκρίθηκαν για την προημιτελική φάση που θα γίνει την Τετάρτη 3 Ιουλίου.

    Το αξιοσημείωτο ότι σε δύο ομίλους (2ο και 3ο) τα εισιτήρια πρόκρισης κρίθηκαν στην ισοβαθμία και λόγω καλύτερου συντελεστή τερμάτων, δείγμα του μεγάλου ενδιαφέροντος που παρουσιάζουν οι αγώνες. Σύμφωνα με τον κανονισμό του πρωταθλήματος τα κριτήρια ισοβαθμίας στην τελική φάση των αγώνων, όπως είναι αυτή που γίνεται τώρα στα Γιάννινα, είναι:

    1) Βαθμοί στους μεταξύ τους αγώνες, 2) συνολικός συντελεστής τερμάτων (επίθεση – άμυνα) από τους τρεις αγώνες του ομίλου, 3) καλύτερη επίθεση συνολικά στους τρεις αγώνες του ομίλου, 4) κλήρωση.

    Από την προημιτελική φάση και μετά ξεκινούν οι νοκ άουτ αγώνες, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισόπαλων αποτελεσμάτων. Τα ζευγάρια των αγώνων της προημιτελικής φάσης που θα γίνει την Τετάρτη 3 Ιουλίου, προκύπτουν από την κατάταξη των ομάδων στους ομίλους και τη σειρά που προκύπτει από τον κανονισμό, ήτοι Α1-Β2, Β1-Α2, Γ1-Δ2, Δ1-Γ2 και έχουν ως εξής:

    (Α1-Β2) ΔΣ Χαλκίδας – Δράκων ΔΣ Αθηνών
    (Β1-Α2) Σόλων ΔΣ Αθηνών – Αριστοτέλης ΔΣ Θεσσαλονίκης
    (Γ1-Δ2) ΔΣ Ιωαννίνων – Νέμεσις ΔΣ Αθηνών
    (Δ1-Γ2) ΑΡ.Μ.Α ΔΣ Θεσσαλονίκης – SUI GENERIS ΔΣ Αθηνών.

    Στην ημιτελική φάση που θα γίνει την Παρασκευή 5 Ιουλίου 2024 θα αναμετρηθούν οι ομάδες:

    Νικητής Χαλκίδα-Δράκων / Νικητής Ιωάννινα – Νέμεσις
    Νικητής Σόλων – Αριστοτέλης / Νικητής ΑΡ.Μ.Α – SUI GENERIS

    ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

    Α’ ΟΜΙΛΟΣ
    1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (27/6/2024)

    Δ.Σ. Αγρινίου – Αστέρας Ευελπίδων Αθηνών 1-4
    Αριστοτέλης Δ.Σ. Θεσσαλονίκης – Δ.Σ. Χαλκίδας 0-2
    2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (29/6/2024)
    Δ.Σ. Χαλκίδας – Αστέρας Ευελπίδων Αθηνών 1-1
    Δ.Σ. Αγρινίου – Αριστοτέλης Δ.Σ. Θεσσαλονίκης 0-7
    3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (1/7/2024)

    Δ.Σ. Αγρινίου – Δ.Σ. Χαλκίδας 1-4
    Αριστοτέλης Δ.Σ. Θεσσαλονίκης – Αστέρας Ευελπίδων Αθηνών 3-2

    Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
    (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

    1. ΔΣ Χαλκίδας (7-2) 7
    2. Αριστοτέλης Θεσσαλονίκης (10-4) 6
    ……………………………………………………………………………..
    3. Αστέρας Ευελπίδων Αθηνών (7-5) 4
    4. ΔΣ Αγρινίου (2-15) 0
    ΣΗΜ: Προκρίνονται στα προημιτελικά οι δύο πρώτες ομάδες
    -Στην παρένθεση είναι ο συντελεστής τερμάτων

    Β’ ΟΜΙΛΟΣ
    1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (27/6/2024)

    Δράκων Δ.Σ. Αθηνών – Δ.Σ. Κοζάνης 6-0
    Σόλων Δ.Σ. Αθηνών – Δ.Σ. Κατερίνης 7-1
    2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (29/6/2024)
    Δ.Σ. Κατερίνης – Δ.Σ. Κοζάνης 0-2
    Δράκων Δ.Σ. Αθηνών – Σόλων Δ.Σ. Αθηνών 0-3
    3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (1/7/2024)
    Δράκων Δ.Σ. Αθηνών – Δ.Σ. Κατερίνης 3-2
    Σόλων Δ.Σ. Αθηνών – Δ.Σ. Κοζάνης 3-4

    Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
    (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

    1. Σόλων Αθηνών (13-5) 6
    2. Δράκων Αθηνών (9-5) 6
    ……………………………………………………….
    3. ΔΣ Κοζάνης (6-9) 6
    4. ΔΣ Κατερίνης (3-12) 0
    ΣΗΜ: Προκρίνονται στα προημιτελικά οι δύο πρώτες ομάδες
    -Στην παρένθεση είναι ο συντελεστής τερμάτων

    Γ’ ΟΜΙΛΟΣ
    1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (27/6/2024)
    Sui Generis Δ.Σ. Αθηνών – Δ.Σ. Βόλου 4-0
    Δ.Σ. Ιωαννίνων – Δ.Σ. Ηρακλείου 4-1
    2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (29/6/2024)
    Δ.Σ. Βόλου – Δ.Σ. Ηρακλείου 1-2
    Δ.Σ. Ιωαννίνων – Sui Generis Δ.Σ. Αθηνών 4-1
    3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (1/7/2024)
    Δ.Σ. Ιωαννίνων – Δ.Σ. Βόλου 0-1
    Sui Generis Δ.Σ. Αθηνών – Δ.Σ. Ηρακλείου 2-2

    Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
    (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

    1. ΔΣ Ιωαννίνων (8-3) 6
    2. SUI GENERIS ΔΣ Αθηνών (7-6) 4
    …………………………………………………………………..
    3. ΔΣ Ηρακλείου (5-7) 4
    4. ΔΣ Βόλου (2-6) 3
    ΣΗΜ: Προκρίνονται στα προημιτελικά οι δύο πρώτες ομάδες
    -Στην παρένθεση είναι ο συντελεστής τερμάτων


    Δ’ ΟΜΙΛΟΣ
    1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (27/6/2024)
    Νέμεσις Δ.Σ. Αθηνών – Δημοσθένης Δ.Σ. Αθηνών 3-1
    ΑΡ.Μ.Α Δ.Σ. Θεσσαλονίκης – Δ.Σ. Χανίων 5-0
    2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (29/6/2024)
    Νέμεσις Δ.Σ. Αθηνών – ΑΡ.Μ.Α Δ.Σ. Θεσσαλονίκης 1-1
    Δ.Σ. Χανίων – Δημοσθένης Δ.Σ. Αθηνών 1-2
    3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (1/7/2024)
    Νέμεσις Δ.Σ. Αθηνών – Δ.Σ. Χανίων 3-2
    ΑΡ.Μ.Α Δ.Σ. Θεσσαλονίκης – Δημοσθένης Δ.Σ. Αθηνών 5-0

    Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
    (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

    1. ΑΡ.Μ.Α ΔΣ Θεσσαλονίκης (11-1) 7
    2. Νέμεσις Αθηνών (7-4) 7
    …………………………………………………………………….
    3. Δημοσθένης Αθηνών (3-9) 3
    4. ΔΣ Χανίων (3-10) 0
    ΣΗΜ: Προκρίνονται στα προημιτελικά οι δύο πρώτες ομάδες
    -Στην παρένθεση είναι ο συντελεστής τερμάτων

    ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ

    ΔΗΜΟΦΙΛΗ