Παρασκευή 19.04.2024

Ρίσκαρε αλλά δεν τα κατάφερε ο ΠΑΣ στη Ριζούπολη

Και ο ΠΑΣ θα μπορούσε να πάρει κάτι από το ματς

Η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 στη Ριζούπολη και επέστρεψε στις νίκες στη Super League. Οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν ο Ορμπελίν Πινέδα στο 39′ και ο Νορντίν Άμραμπατ στο 87′.

Ο Μεξικανός μέσος άνοιξε το σκορ με έναν κεραυνό. Η μπάλα του στρώθηκε στο ύψος της περιοχής και με ένα υπέροχο μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Σούλη.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ πήρε τα ρίσκα του και προσπάθησε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, όμως μετά το 70ο λεπτό η Ένωση ανέβασε στροφές και πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Άμραμπατ. Ο Μοχαμάντι έκανε το γύρισμα στον Μαροκινό μεσοεπιθετικό και αυτός με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή εκτέλεσε τον Σούλη.

Από πλευράς ΑΕΚ ντεμπούτο έκανε ο Νίκλας Ελίασον, ο οποίος στα λίγα λεπτά που έμεινε στον αγωνιστικό χώρο έδειξε κάποια πολύ καλά στοιχεία, ειδικότερα στο ένας εναντίον ενός.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ένωση να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπορούσε να γίνει ιδιαίτερη απειλητική στο πρώτο κομμάτι του πρώτου 45λεπτου. Στον αντίποδα ο ΠΑΣ ήταν αυτός που απείλησε με τον ιδιαίτερα δραστήριο Κέβιν Ροσέρο, ο οποίος αφού απέφυγε τον Χατζισαφί και έκανε ένα σουτ από τα αριστερά, έστειλε την μπάλα άουτ στο 7′.

Ο Πινέδα απείλησε για πρώτη φορά στα 25″, όμως ο Σούλης ήλεγχε την πορεία της μπάλας. Την ίδια κατάληξη είχε και η τελική του Τσούμπερ στο 17′, ενώ ο Ρομέρο εξακολουθούσε να ταλαιπωρεί διαρκώς την άμυνα της ΑΕΚ.

Μετά το 30′ η Ένωση ανέβασε στροφές και η πίεση ψηλά απέδωσε καρπούς. Αρχικά βρέθηκε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ με τον Πινέδα στο 35′. Ο Μεξικανός έκανε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, ο Σούλης δεν κατάφερε να μπλοκάρει και ο Παντελάκης πρόλαβε την προβολή του Αραούχο, σώζοντας τον ΠΑΣ.

Ένα λεπτό πριν από το γκολ του Πινέδα, ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στο να δώσει το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ροσέρο έφυγε στην κόντρα και μπήκε μέσα στην περιοχή, όμως ο Γιόνσον με ένα υπέροχο τάκλιν τον σταμάτησε. Η Ένωση κράτησε χωρίς πρόβλημα το προβάδισμά της και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ πήρε περισσότερα ρίσκα και προσπάθησε να πάρει κάτι από το παιχνίδι και στο 52′. Ο Σόρια απέφυγε τον Χατζισαφί και μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή. Έκανε το γύρισμα στον Κολομβιανό, όμως το σουτ του πήγε ψηλά.

Ο ΠΑΣ προσπαθούσε να απειλήσει τα καρέ του Στάνκοβιτς και μέχρι το 70′ προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες φάσεις. Όμως ο Αλμέιδα έκανε τις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο και έφερε νέα πνοή στην ομάδα, ιδιαίτερα με τον Ελίασον που έκανε ντεμπούτο και έδειξε κάποια πράγματα.

Η νέα πνοή που είχε η ΑΕΚ μετά το 70′ είχε και αντίκρυσμα, καθώς κατάφερε να σημειώσει ένα ακόμα γκολ, αυτή τη φορά με το δυνατό σουτ του Άμραμπατ στο 87′. Θα μπορούσε να το πετύχει τρία λεπτά νωρίτερα, όμως το γύρισμα του Αλμέιδα που έφυγε σαν άνεμος στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ, όμως το γύρισμά του κόπηκε από το εξαιρετικό τάκλιν του Εραμούσπε.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (70′ Ελίασον), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (70′ Μάνταλος), Πινέδα (83′ Μοχαμάντι), Τσούμπερ (77′ Άμραμπατ), Αραούχο (70′ Γκαρσία).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος, Καραχάλιος, Μπιλμπάο, Λιάσος (56′ Ριένστρα), Ροσέρο (77′ Σταματελόπουλος), Παμλίδης, Μορέιρα (46′ Τζίμας).