Παρασκευή 19.04.2024
More

Σε ρυθμό Επετείου η Εθνική πήρε βαθμό στην Ισπανία

Στον ρυθμό της επετείου για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση, συγχρονίστηκε η Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου και κέρδισε μέσα στην Ισπανία ένα βαθμό με ισοπαλία 1-1.

Έκανε έτσι ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ τo 2022, απέναντι σε μία ομάδα που είναι το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου και έχει φυσικά και παγκόσμια αναγνώριση ως κορυφαία ομάδα.

Οι Ισπανοί στο 32΄είχαν δοκάρι σε σουτ του Ολμο έξω από την περιοχή κι ένα λεπτό αργότερα σκόραραν όταν ο Κόκε γέμισε στην πλάτη της άμυνας και ο Μοράτα έδωσε το προβάδισμα στην Ισπανία.

Η Ελλάδα άντεξε την πίεση και δεν επέτρεψε στους Ισπανούς να έχουν πολλές τελικές προσπάθειες αν και είχαν πάνω από 70% κατοχή της μπάλας. Στο 55ο λεπτό, έπειτα από μια προσπάθεια διαρκείας, ο Ινικο Μαρτίνεθ έδιωξε την μπάλα, όμως βρήκε δυνατά και το γόνατο του Μασούρα με τον διαιτητή Μάρκο Γκουίντα, να δείχνει πέναλντι που έκανε γκολ ο Μπακασέτας.

Η Εθνική παίζει φιλικό την Κυριακή με την Ονδούρα στην Τούμπα και την Τετάρτη στη 2η αγωνιστική με την Γεωργία στο ίδιο γήπεδο σκοπεύοντας μόνο στη νίκη. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σουηδία κέρδισε 1-0 τη Γεωργία ενώ είχε ρεπό το Κόσσοβο.

Οι συνθέσεις

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Γιορέντε, Ράμος (46’ Ινίγο Μαρτίνεθ), Γκαρθία, Γκαγιά, Όλμο (65’ Πέδρι), Ρόδρι, Κόκε (72’ Ογιαρθάμπαλ), Φ. Τόρες (72’ Τιάγκο), Μοράτα, Κανάλες (65’ Χιλ)

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (80’ Κυριακόπουλος), Ζέκα, Μπουχαλάκης, Μάνταλος (46’ Τζόλης), Λημνιός (46’ Σιώπης), Μασούρας (65’ Φορτούνης), Μπακασέτας (78’ Γιακουμάκης).