Παρασκευή 19.04.2024

Στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου ο ΠΑΣ νίκησε (81-51) τη Δάφνη

Την ευκαιρία να αγωνιστεί για πρώτη φορά στην ιστορία του σε φάιναλ φορ θα έχει η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Την ευκαιρία να αγωνιστεί για πρώτη φορά στην ιστορία του σε φάιναλ φορ θα έχει η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ που φάνηκε συνεπής στο ραντεβού με την ιστορία το μεσημέρι και επικράτησε της Δάφνης Αγ. Δημητρίου με 81-51. Έτσι, η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη θα διεκδικήσει την συμμετοχή της καταρχάς στον τελικό της διοργάνωσης και στη συνέχεια εφόσον προκριθεί το ίδιο το Κύπελλο. Αξίζει να σημειωθεί μάλιστα, ότι η διοργάνωση του φάιναλ φορ δεν αποκλείεται να διεξαχθεί στην πόλη των Ιωαννίνων με την ΕΟΚ να έχει ήδη γίνει αποδέκτης της σχετικής πρότασης, αλλά χωρίς να έχει κάνει την τελική της επιλογή.

Το παιχνίδι στο Νέο Κλειστό δεν αντέχει σε κριτική, καθώς η ομάδα του ΠΑΣ ήταν συγκεντρωμένη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο άρχισε να «χτίζει» μία μεγάλη διαφορά, την οποία διεύρυνε στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί με τις παίκτριες του Τζον Μαργαρίτη πάντως να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, με καλή λειτουργία και επιλογές στην επίθεση και αντίστοιχα με καλή άμυνα στα ατού της Δάφνης, η οποία ωστόσο αγωνίστηκε με ελλείψεις στο παιχνίδι.