Παρασκευή 29.03.2024

Προβάδισμα ανόδου για τον ΒΙΚΟ ΠΑΣ

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι για τη Β’ Εθνική ανδρών με 78-67 της Δόξας Λευκάδας, που είναι δεύτερη στη βαθμολογία, και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την άνοδό του στην Α2.

Ο ΒΙΚΟΣ παρέμεινε στην 1η θέση της βαθμολογίας, σε απόσταση δύο νικών από τη Δόξα, επί της οποίας όμως έχει πετύχει δύο νίκες, επομένως έχει και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Το μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος το απόγευμα του Σαββάτου στο κατάμεστο Νέο Κλειστό, είχε ωραίες μπασκετικές στιγμές, με την ομάδα του Θ. Κωστόπουλου, να παίρνει μία διαφορά από την αρχή και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 19-14. Ναούμης και Μαυρογιάννης είχαν εξαιρετικές στιγμές από τα 6,75, ο Ντόβας και ο Μανάκας συνεισέφεραν επίσης με καθοριστικά καλάθια, ενώ ο Πάτρας είχε και πάλι εξαιρετική παρουσία στην άμυνα. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 38-33, ενώ η διαφορά έφτασε τους 7 πόντους με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Τσιαβές για τη Λευκάδα έκανε ό,τι μπορούσε στην επίθεση, φτάνοντας τελικά στους 29 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετοί γιατί οι γηπεδούχοι φάνηκαν ψύχραιμοι στο τέλος και δεν επέτρεψαν να μειωθεί η διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-33, 63-56, 78-67

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Πρέντζας 3(1), Νίκας 9(2), Ντόβας 13(1), Μαυρογιάννης 15(4), Ναούμης 17(3), Μάντζιος 2, Πάτρας 7(1), Κωστούλας, Μανάκας 12, Τσίρμπας-Αναγνώστου