Τετάρτη 01.05.2024

ΤΜΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ ΑΓΣΙ -Εξαιρετικές επιδόσεις και μετάλλια στο Πανελλήνιο Κ18

Εξαιρετικές επιδόσεις πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του Τμήματος Στίβου του ΑΓΣΙ

Εξαιρετικές επιδόσεις πέτυχαν, φέρνοντας παράλληλα και μετάλλια, οι αθλητές και οι αθλήτριες του Τμήματος Στίβου του ΑΓΣΙ, που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18, που ολοκληρώθηκε στην Πάτρα.

Ο ΑΓΣΙ κατέκτησε την 2η θέση στην γενική βαθμολογία για τα κορίτσια, την 3η θέση στην βαθμολογία για τα αγόρια και την 3η θέση στο σύνολο του Πρωταθλήματος (αγόρια και κορίτσια).

Οι πρωταγωνιστές του 2ημέρου για τον ΑΓΣΙ, χωρίς ωστόσο να υστερήσει κανείς από τους 20 αθλητές και αθλήτριες που αποτελούσαν την αποστολή ήταν ο Φίλιππος Σιώμος Γκιζάς, ο οποίος ήταν 1ος σε δύο αγωνίσματα στα 3.000m και στα 2.000m με Φυσικά Εμπόδια και με ένα εκπληκτικό πανελλήνιο ρεκόρ στην απόσταση.

Η εξαιρετική Ζωή Ράπτη ήταν πρώτη, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν και 2η στο μήκος.

Επίσης ο Γιώργος Τασιούλας ήταν 2ος στα 800m, η Γεωργία Μπαλαμάτσια 5η στην Σφαιροβολία, ενώ η σκυταλοδρομία 4x400m αγόρια κατέκτησε την 5η θέση, αποτελούμενη από τους Γιώργο Ζογλοπίτη, Γιώργο Τασιούλα, Βασίλη Μενάγια και Γιώργο Γιάκη. Ακόμη η Μάγδα Μαλάτου ήταν 7η στο μήκος και 11η στο τριπλούν και τέλος η σκυταλοδρομία 4χ400m κοριτσιών κατέκτησε την 8η θέση, αποτελούμενη από τις Μαρίνα Μενάγια, Ηλιάνα Παπαχρήστου, Ελένη Βλέτσα και Σίσσυ Τσιγαρά.

Οι υπόλοιποι αθλητές και αθλήτριες του ΑΓΣΙ πλασαρίστηκαν εκτός 8ας κάνοντας όλοι ατομικά ρεκόρ και δίνοντας πολύτιμους βαθμούς για να σκαρφαλώσει ο ΑΓΣΙ στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Σε ανακοίνωση του Συλλόγου σημειώνεται πως «δεν υστέρησε κανένας και αξίζει σε όλους αθλητές, προπονητές,, παράγοντες και κυρίως στους αιμοδότες αυτής της συλλογικής δουλειάς τους γονείς, ένα πολύ μεγάλο μπράβο για αυτή την επιτυχία».

Τέλος, όπως έγινε γνωστό, με 40 αθλητές και αθλήτριες θα συμμετέχει η Ελλάδα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, που θα γίνει στο Εσπο από 13 έως 16 Ιουλίου.

Ανάμεσα σε αυτούς και δύο Γιαννιωτοπουλα, οι δύο πρωταθλητές του ΑΓΣΙ, η Σωτηρία Ράπτη σε μήκος και τριπλούν και ο Νέστορας Κολιός στα 3.000μ με φυσικά εμπόδια.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Λούπας